Sejny, Bazylika p.w. Nawiedzenia NMP, 1 maja 2011, godz 10.15

Procesja rezurekcyjna 24.04.2011

Droga Krzyżowa 17.04.2011

Boże Ciało 3.06.2010

Pamięci Sybiraków 14.02.2010

Wigilia samotnych 24.12.2009

Droga Krzyżowa 5.04.2009

WYDARZENIAUROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA I KOMUNII ŚWIĘTEJ

UROCZYSTOŚĆ PRZYJĘCIA I KOMUNII ŚWIĘTEJ (dzieci z grupy litewskiej) "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"- to słowa Ewangelii odczytane dziś w kościołach. W naszej Parafii 1 czerwca odbyło się wielkie święto w rodzinach polskich i litewskich - Pierwsza Komunia Święta. Dwa narody spotkały się dziś na modlitwie w Bazylice Sejneńskiej aby potwierdzić swoją przynależność do Kościoła. O godz. 13:00 dzieci z grupy litewskiej przystąpiły do I Komunii Świętej. Uroczystości przewodniczył kun. Petras. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć obrazujących modlitewne skupienie i tańce radości w kościele.
ZOBACZ ZDJĘCIA


Uroczysta peregrynacja cudownego wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej

Uroczysta peregrynacja (przeniesienie) cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej – Królowej Polski do Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach odbyła się uroczyście 12 i 13 października 2013r. To bardzo ważne dla wiernych wydarzenie kultu maryjnego o charakterze narodowym trwa już od 1957r. - i pomimo wielu trudności ze strony władz komunistycznych (przeczytaj więcej tutaj o tej ciekawej historii wędrówki kopii obrazu) – trwa do dnia dzisiejszego. Każdorazowo skupia rzesze swoich wiernych w modlitwie dziękczynnej za liczne łaski, odnawianie życia sakramentalnego, małżeńskiego, pojednania w rodzinach, deklaracje trzeźwości i najróżniejsze prośby do Naszej Pani Łaskawej. Tak też było i w Sejnach, kiedy 12 i 13 października spotkaliśmy się przy wizerunku Pani Jasnogórskiej, by oddać jej należną cześć, dziękować i prosić.
ZOBACZ ZDJĘCIAMisje Święte Nawiedzenia Świętego Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej

Misje Święte Nawiedzenia Świętego Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej odbyły się w dniach od 6 do 11 października 2013 r. Prowadzili je dla nas Ojcowie Sercanie.


Zakończenie Sezonu Motocyklowego

29 września 2013 r. w Sejnach odbył się III Zlot Motocyklowy „Zakończenie Sezonu Motocyklowego”. W zlocie wzięło udział 150 motocyklistów z różnych części Polski.


Piesza pielgrzymka naszej Diecezji na Jasną Górę

Piesza pielgrzymka naszej Diecezji na Jasną Górę z zaproszeniem Matki Bożej w Jej Jasnogórskim wizerunku do peregrynacji w Diecezji Ełckiej miała miejsce od września 2013 do czerwca 2014.


Bierzmowanie gimnazjalistów naszej parafii

8 czerwca 2013 r. Biskup Ełcki Jerzy Mazur udzielił Sakramentu Bierzmowania 71 gimnazjalistom parafii. Zostali obdarowani darami Ducha Świętego.


Święta Eucharystia najmłodszych

2 czerwca 2013 r. dzieci klas drugich po raz pierwszy uczestniczyły w pełnej Eucharystii.


Być dobrym jak chleb...

W niedzielę 14 kwietnia 2013 r. dziękowaliśmy Bogu za chleb, prosiliśmy o błogosławieństwo dla rolników. Po Mszy św. na placu Dominikańskim Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sejnach zorganizował imprezę promocyjną, w tym poczęstunek, występ zespołu tanecznego, promocję naukową oraz wystawę sprzętu rolniczego.


Ojciec Święty Franciszek

13 marca 2013 r. został wybrany 266 Następcą św. Piotra – Biskupem Rzymu i Głową Kościoła Katolickiego.
Urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires (Argentyna) jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskiego imigranta - pracownika kolei. 13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w Hiszpanii i tam 22 kwietnia 1973 złożył śluby wieczyste w Zakonie Jezuitów. Był m.in. mistrzem nowicjatu, prowincjałem Jezuitów w Argentynie. 20 maja 1992 Jan Paweł II mianował 55-letniego wówczas jezuitę biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires; 28 lutego 1998 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Buenos Aires. Na konsystorzu 21 lutego 2001 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup i kardynał uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele.

(Przeczytaj więcej o życiu nowego Ojca Świętego)Wizyta Arcybiskupa tytularnego sejneńskiego

Arcybiskup tytularny sejneński Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Afryce: Gabonie i Kongo przybył do naszego Sanktuarium Matki Bożej i Bazyliki Sejneńskiej w oktawie Narodzenia Pańskiego, 30 grudnia 2011 roku. W kaplicy Cudownej Figury Matki Bożej sprawował Eucharystię także w intencji naszej wspólnoty parafialnej polecając wszystkie nasze sprawy opiece naszej Pani Sejneńskiej, pobłogosławił nam i przekazał pozdrowienie dla całej Parafii.


Pielgrzymka piesza z Suwałk do Ostrej Bramy

Pielgrzymka Piesza z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie przybyła do naszego Sanktuarium w sobotę, 16 lipca. Uroczysta Eucharystia w wypełnionej po brzegi Bazylice była sprawowana przez Jego Eminencję Kardynała Zenona Grocholewskiego, Prefekta Kongregacji ds. Szkolnictwa Katolickiego i Wychowania Chrześcijańskiego, najbliższego współpracownika papieża bł. Jana Pawła II i obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI. Dostojny Gość wygłosił Słowo Boże o Maryi Matce Kościoła i udzielił błogosławieństwa pielgrzymom i całej naszej Parafii. Uczestnicy liturgii zgotowali Księdzu Kardynałowi gorącą owację.


Remont domu parafialnego

Trwa remont całkowity domu parafialnego (plebanii), która powstała 109 lat temu jako dom kapitulny Kapituły Sejneńskiej, później dom profesorski seminarium duchownego i gimnazjum św. Kazimierza, by po wojnie stać się domem mieszkalnym świeckich i duchownych. Dziś nadszedł czas podjęcia remontu całkowitego, kapitalnego. Właśnie to czynimy. Dotychczas były prace rozbiórkowe ścian wewnętrznych, naprawy nadproży okiennych, teraz zaczynamy budować i właśnie kładziemy pierwsze stropy.
Bóg zapłać wszystkim, którzy w różny sposób pomagają w tym wspólnym dziele. Boże, dopomóż nam w podjętych pracach.


Uroczystość Bożego Ciała - 23.06.2011 r.
Uroczystość Religijno - Patriotyczna 19.06.2011 w Sejnach.


Odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Memorialnej Katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010
Odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Patrona Muzeum Ziemi Sejneńskiej Arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego.


GALERIA ZDJĘĆ
Fot.: "GFT" Studio Filmu i Reklamy


Uroczystości Wielkiego Tygodnia

Foto: Leszek Przeborowski
Kliknij na obrazek aby zobaczyć galerię zdjęć

Niedziela Palmowa
17.04.2011
Droga Krzyżowa
17.04.2011
Wielki Czwartek
21.04.2011
Wielki Piątek
22.04.2011
Wielka Sobota
23.04.2011
Rezurekcja
24.04.2011


Ks. prałat mgr Kazimierz GACKI nie żyje

Zmarł dnia 28 marca 2011 r. w wieku lat 69, w swoim domu w Rajgrodzie Prepozyt Kapituły Kolegiackiej Sejneńsko-Wigierskiej, wieloletni proboszcz m. in.  w parafii Narodzenia NMP w Rajgrodzie i Nawiedzenia NMP w Sejnach, od dnia 1 lipca 2008 r. emeryt mieszkający i pomagający duszpastersko przy parafii w Rajgrodzie.
Główne uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Kazimierza Gackiego, odbyły się 31 marca 2011 r. (czwartek) o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Rajgrodzie. rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego. Po Mszy św. trumna z ciałem zmarłego księdza Kazimierza, została przeniesiona na cmentarz parafialny w Rajgrodzie (naprzeciwko kościoła).

Polecając Miłosierdziu Bożemu duszę śp. księdza Kazimierza, prosimy o modlitwę w Jego intencji.Dzień Chorych w Sejnach - 11 lutego 2011

Powiększ...

Od 18 lat obchodzony jest Światowy Dzień Chorych. W naszej Parafii przewodniczył modlitwie Pasterz Diecezji Ełckiej J.E. Bp Jerzy Mazur. Uroczysta Eucharystia z Sakramentem Namaszczenia Chorych zgromadziła liczną grupę wiernych chorych i podeszłych wiekiem. Ksiądz Biskup odwiedził i pobłogosławił chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym, Szpitalu Powiatowym i Domu Opieki Społecznej prowadzonym przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. Pobłogosławił również Służbie Medycznej w tych ośrodkach.
Więcej zdjęć...Spotkanie działaczy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

W sobotę 30 stycznia br. nasza Parafia gościła działaczy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.


Doroczne spotkanie Kapituły Sejneńsko-Wigierskiej

Powiększ...

Uroczysta Msza św. w intencji zmarłych biskupów i kapłanów Diecezji Sejneńskiej i obecnej Diecezji Ełckiej zgromadziła około 40 kapłanów - kanoników, którzy pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Ełckiej Biskupa Jerzego Mazura wraz z wiernymi Parafii Sejneńskiej modlili się w naszej Bazylice w poniedziałek, 8 listopada. Czterech nowo mianowanych kanoników zostało uroczyście włączonych do grona Kapituły. Kapituła Sejneńska Kolegiacka istnieje od 1926 roku, a od 2001 roku przemianowana na Sejneńsko-Wigierską.35 rocznica Koronacji Figury Matki Bożej naszej Pani Sejneńskiej

powiększ

5 września br. w naszej Parafii - uroczyście obchodziliśmy 35 rocznicę Koronacji Figury Matki Bożej naszej Pani Sejneńskiej w obecności Najdostojnieszych Księży Biskupów: Biskupa Ełckiego J.E. Biskupa Jerzego Mazura, Ordynariusza Wyłkowyszek (Litwa) J.E. Biskupa Rimantasa Norvila, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej J.E. Biskupa Mariana Błażeja Kruszyłowicza i Biskupa Pomocniczego Diecezji Ełckiej J.E. Biskupa Romualda Kamińskiego oraz wielu zacnych kapłanów kanoników Kapituły Sejneńsko-Wigierskiej i kapłanów z naszego dekanatu. Uroczystość łączyła się z dziękczynieniem Bogu Najwyższemu za tegoroczne zbiory.Sakrament Bierzmowania

powiększ

4 września br. młodzież - absolwenci gimnazjum, a obecnie uczniowie klas pierwszych szkół średnich i zawodowych po całorocznym przygotowaniu przyjęła Sakrament Bierzmowania, czyli dojrzałości chrześcijańskiej. Zostali obdarowani darami Ducha Świętego.Wizytacja Kanoniczna

powiększ

W dniach 4 - 6 września br. Pasterz Diecezji Ełckiej J.E. Biskup Ełcki Jerzy Mazur dokonał wizytacji kanonicznej naszej Parafii. Biskup jako gospodarz diecezji, zapoznał się z sytuacją parafii, działających stowarzyszeń, odwiedził urzędy, szkoły, instytucje państwowe.Pod okiem konserwatorów

Figura Matki Boskiej Sejneńskiej która od ponad 400 lat jest w naszej bazylice, wymaga stałej opieki konserwatorskiej. 11 marca br. w obecności mgr Joanny Zajączkowskiej - Kłoda konserwatora dzieł sztuki z Łodzi oraz mgr Małgorzaty Andron konserwatora dzieł sztuki z Białegostoku, dokonano oględzin stanu zachowania figury. Cieszymy się, że w opinii fachowców jej stan jest należyty. Czekamy na oficjalną ekspertyzę. Osoby oglądające figurę Matki Boskiej Sejneńskiej, wyraziły zachwyt tym niezwykłym, cudownym dziełem.


Rekolekcje Wielkopostne

(8kB)

W dniach 18 i 19 luty w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży, które prowadził Ks. Damian (Pallotyn z Częstochowy). Rekolekcje odbywały się w trzech szkołach jednocześnie (Liceum, Technikum i Gimnazjum). Podczas tych rekolekcji ubogacały nas swoją muzyką zespoły chrześcijańskie. Nazwy tych zespołów są następujące: Anti Babilon System, który pochodzi z Bielsko-Białej; Full Power Spirit z Bielska Podlaskiego; Testimonium z Katowic; EKS z Giżycka któremu pomagał P.S. z Bydgoszczy.Pamięci Sybiraków

Powiększ

Uroczystość poświęcona pamięci Sybiraków, czyli ludzi, którzy przeszli przez "nieludzką ziemię" zesłani na długie lata katorgi, upokorzenia i zniewolenia odbyła się w niedzielę 14 lutego w sejneńskiej bazylice. Początkiem spotkania była Msza św. w intencji żyjących o błogosławieństwo i łaskę Bożą, a dla zmarłych o wieczność, której przewodniczył Biskup Ełcki Jerzy Mazur.

Zobacz film
Złoty Jubileusz Kapłaństwa

Powiększ

Jego Ekscelencja Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz ze Zgromadzenia Ojców Franciszkanów, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, pochodzący z naszej Sejneńskiej Parafii obchodzi 7 lutego Jubileusz 50-lecia Kapłaństwa, a w styczniu tego roku minęła 20 rocznica konsekracji biskupiej.Spotkanie działaczy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej

Powiększ

W sobotę 30 stycznia br. nasza Parafia gości działaczy Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.
W programie:
godz. 10.00 - posiedzenie Rady DIAK,
godz. 11.00 - Msza św. z udziałem przedstawicieli parafialnych oddziałów AK z diecezji,
godz. 12.00 - spotkanie opłatkowe w Auli Jana Pawła II i konferencja formacyjna,
godz. 13.00 - Agapa.
Inicjatorami spotkania są; Prezes Zarządu DIAK - Pan Marek Sawicki i Asystent Kościelny DIAK ks. Arkadiusz Orzeł. Gospodarzem spotkania jest Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Sejnach.Juniores Priores Organorium Sejnensis

Powiększ

Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych, który od 17 lat odbywa się w Bazylice Sejneńskiej, to prawdziwa uczta dla melomanów i turystów przebywających na Sejneńszczyźnie latem.
Wspaniałe 36 głosowe organy, ich założenia brzmieniowe, pozwalają na koncertowe wykonywanie interpretacji muzycznych. Dyrektorem artystycznym festiwalu od jego początku jest prof. Józef Serafin, a uczestnikami - utalentowani studenci akademii muzycznych Polski i wielu krajów Europy.
18 festiwal odbędzie się w dniach 3-8.08.2010 r.Msza św. transmitowana przez TVP1

Powiększ

W niedzielę 17 maja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach koło Krakowa 51 osób pielgrzymów z naszej parafii uczestniczyło w Mszy św. transmitowanej przez TVP1 w łączności ze wszystkimi, którzy zazwyczaj w ten sposób biorą udział w niedzielnym Zgromadzeniu Eucharystycznym, a więc chorymi i starszymi. Za przyczyną św. Faustyny prosiliśmy o miłosierdzie Boże dla nas, dla całej Parafii i całego świata. Mszę św. celebrował ks. prałat Zbigniew Bzdak Proboszcz Sejneńskiej Parafii. Pielgrzymi w trzydniowej podróży nawiedzili Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie i Grób Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, następnie Sanktuarium Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach miejsca związane z osobą Jana Pawia II z czasów jego młodości, a w drodze powrotnej na Jasnej Górze wypraszali łaski za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej.Ingres Arcybiskupa

Powiększ

Uroczystość związana z ingresem Arcybiskupa Jana R. Pawłowskiego - Tytularnego Sejneńskiego, połączona z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania, z udziałem Biskupa Jerzego Mazura. Uroczystość zakończyło poświęcenie repliki krzyża Św. Brunona upamiętniającego millenium męczeńskiej śmierci apostoła tych ziem.Rocznica Powstania Sejneńskiego

Powiększ

23 sierpnia 2009 r. w 90 rocznicę Powstania Sejneńskiego modliliśmy się w intencji poległych powstańców, a także o zgodę między narodami - uroczystej Mszy św. w naszej Bazylice z udziałem licznych pocztów sztandarowych i kompanii honorowej Wojska Polskiego przewodniczył kapelan z Olsztyna ks. płk prałat Jan Wołyniec. Poświęcił również tablicę pamiątkową powstańców sejneńskich i sztandar Koła nr 14 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego im. Powstańców Sejneńskich.Nowenna do św. Ojca Pio

(19kB)

W dniach 15-23 września br. w Bazylice Sejneńskiej odbyła się codzienna nowenna do św. Ojca Pio. Przy głównym ołtarzu wystawiono obraz świętego oraz relikwiarz.
"Cyrenejczyk dla wszystkich" - żył w latach 1887 -1968. Był kapłanem Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. W1903 roku rozpoczął nowicjat u Kapucynów w Marcone i przybrał imię brata Pio.
20 września 1918 roku otrzymał łaskę stygmatów, które ukazały się na jego dłoniach, stopach i boku. To niezwykłe wydarzenie zaczęło przyciągać tłumy ludzi ze wszystkich zakątków Włoch i z zagranicy. Spotkania z Ojcem Pio były dla ludzi wielkim przeżyciem. Wiele osób niewierzących i prowadzących życie niemoralne nawróciło się. Przez jego wstawiennictwo wiele osób otrzymało nadzwyczajne łaski. Zmarł w opinii świętości 23 września 1968 r. Ojciec Święty Jan Paweł II2 maja 1999 r. ogłosi) Ojca Pio Błogosławionym Kościoła. 16 czerwca 2002 r. został powołany do chwały świętości."Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"

Powiększ

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" - tu jest źródło chrześcijaństwa, bo tu jest Piotr, Skała. W pielgrzymce udaliśmy się, by "dotknąć" Skały, by ujrzeć Piotra. l dane nam było w Bazylice Św. Piotra spojrzeć na Grób pierwszego papieża Piotra, celebrować Eucharystię nieopodal Następcy Piotra największego z Rodu Polaków Sługi Bożego Jana Pawła II i pomodlić się za Jego przyczyną o odwagę wiary i miłości w tym świecie. A w niedzielę, Dzień Pański 11 października 2009 r. radość i pokój serca popłynął z Eucharystii celebrowanej przez "Piotra naszych czasów" Benedykta XVI, który uroczyście ogłosił, iż jeden z naszych rodaków Zygmunt Szczęsny Feliński jest Świętym Kościoła Powszechnego. Byliśmy i jesteśmy dumni. Bogu dziękujemy za te chwile.
Początek

Copyright © 2009. All rights reserved. Parafia Rzymskokatolicka w Sejnach